Demonstration day of common buckwheat, Czech Republic

Event date: 23 September 2022

We cordially invite you to the Buckwheat Demonstration Day, held on Friday 23 September 2022 at Organic Farm Sasov. Participants will be introduced to the international project ECOBREED, which focuses on organic breeding and the development of organic varieties. There, you will have the opportunity to get acquainted with varieties of common buckwheat and discuss […]

We cordially invite you to the Buckwheat Demonstration Day, held on Friday 23 September 2022 at Organic Farm Sasov. Participants will be introduced to the international project ECOBREED, which focuses on organic breeding and the development of organic varieties. There, you will have the opportunity to get acquainted with varieties of common buckwheat and discuss its profitability in organic cultivation with other participants and representatives of the ECOBREED project.

Srdečně vás zveme na demonstrační den pohanky, který se bude konat v pátek 23. září 2022 na Biofarmě Sasov. Účastníci se budou moci seznámit s mezinárodním projektem ECOBREED, který se zaměřuje na šlechtění odrůd pro ekologické zemědělství a tvorbu ekologických odrůd. Také se na něm budete moci seznámit s odrůdami pohanky obecné a diskutovat o rentabilitě ekologické produkce pohanky s ostatními účastníky a zástupci projektu ECOBREED.