Buckwheat demonstration event in Tetín, Czech Republic

Event date: 16 March 2022

We would like to invite you to a joint event Selské forum, which is being co-organized by PROBIO obchodní společnost s r.o. as a partner of the ECOBREED project. Approaches for successful buckwheat cultivation in organic systems will be presented along with farmers’ participatory trials. Individual consultations to help farmers choose the right buckwheat variety […]

We would like to invite you to a joint event Selské forum, which is being co-organized by PROBIO obchodní společnost s r.o. as a partner of the ECOBREED project. Approaches for successful buckwheat cultivation in organic systems will be presented along with farmers’ participatory trials. Individual consultations to help farmers choose the right buckwheat variety during the whole event will be possible. The event will take place in Czech Republic (Komunitní centrum sv. Ludmila, Hradní 308, Tetín). To get more information about the event and registration, see the INVITATION.

Dovolujeme si Vás pozvat na společnou akci Selské fórum, kterou spolupořádá PROBIO obchodní společnost s r.o. jako partner projektu ECOBREED. Budou představeny přístupy k úspěšnému pěstování pohanky v ekologických systémech spolu s farmářskými participativními pokusy. Během celé akce budou možné individuální konzultace, které farmářům pomohou s výběrem té správné odrůdy pohanky. Akce se bude konat v České republice (Komunitní centrum sv. Ludmily, Hradní 308, Tetín). Více informací o akci a registraci naleznete v POZVÁNCE.